Gündüz Gece

Gündüz Gece

Gündüz Gece

011 Ocak 2020, Cumartesi

OTANTİK ODUNPAZARI GEZİSİ GÜNDÜZ GECE’DE

Sevilen türkücü Kürşat’ın eğlenceli sunumuyla Anadolu’nun saklı kalmış güzelliklerini ekrana getiren Gündüz Gece izleyicisini gezdiriyor. Gündüz Gece, bu hafta köklü tarihiyle Eskişehir’den evlere konuk oluyor.

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen köşeleri Kürşat’ın neşe dolu sunumuyla Gündüz Gece’de izleyiciyle buluşuyor. Gündüz Gece bu hafta tarihi M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanan Eskişehir’den izleyici karşısına çıkacak. Gündüz Gece ekibi Eskişehir’de ilk olarak Odunpazarı’na gitti. Eskişehir’in tarihi evlerinin yer aldığı Odunpazarı’nda Selçuklu ve Osmanlı’nın izlerini süren Kürşat, bölge rehberinden bilgi aldı. Gündüz Gece ekibinin bir sonraki durağı 16. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından yapılan Kurşunlu Külliyesi oldu. Külliyenin içindeki aşevi, kervansaray, şadırvan ve imareti gezen Kürşat, külliyenin atmosferinden çok etkilendi. Beş bin yıldır Eskişehir’in simgelerinden olan lüle taşından yapılan eserleri görmek isteyen Gündüz Gece ekibi soluğu galeride aldı. Birbirinden ilginç lületaşı eserini gören Kürşat, lületaşı ustalarıyla sohbet etti. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasında bir gece kaldığı Yeşil Efendi Konağını merak eden Gündüz Gece ekibi konağı ziyaret etti. Odunpazarı’nın sayılı zenginlerinden olan Yeşil Efendi lakaplı Halil İbrahim Efendi’ye ait konağı gezen Kürşat, tarihe kısa bir yolculuk yaptı.

Gündüz Gece ekibi son olarak Eskişehir’in simgelerinden çiböreği tatmak için teyzelerle ocak başına geçti. Aslen bir Tatar yemeği olan çiböreğin püf noktalarını öğrenen Kürşat, izleyicileri için tarif aldı.

Anadolu kültürünü gerçek tanıklarından dinlemek isteyenlerin buluştuğu ‘Gündüz Gece’ her Cumartesi 22:40’da Kanal 7’de…

***

GÜNDÜZ GECE ANADOLU’NUN İZİNİ SÜRÜYOR

Sevilen türkücü Kürşat’ın eğlenceli sunumuyla Anadolu’nun saklı kalmış güzelliklerini ekrana getiren Gündüz Gece turuna hız kesmeden gezmeye devam ediyor. Memleket hasreti çekenlerin özlemini dindirmek isteyen Gündüz Gece, Anadolu topraklarının güzelliklerini karış karış dolaşarak Kanal 7’de ekrana taşıyor.

Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen köşeleri, Doğu’dan Batı’ya yurdun her yerinde yaşam süren Anadolu insanın kültür mirası, tarladaki çiftçinin hasadı, şanı dünyaya yayılan Türk mutfağının yöresel lezzetleri Kürşat’ın neşe dolu sunumuyla Gündüz Gece’de izleyiciyle buluşuyor. Ekran başındakilere oturdukları yerden Anadolu’yu gezme imkanı sunan Gündüz Gece özlenen köy hayatını tüm yönleriyle gözler önüne serecek. Gündüz Gece bu hafta Muş’tan renkli görüntüleri ekrana getiriyor.

Kürşat, kah Ege’de zeytin hasadına gidecek kah Karadeniz’de horon vuracak, İç Anadolu’da buğday hasadına giderken Akdeniz’de portakal toplayacak. Her yeri cennet olan Türkiye’nin yedi bölgesinden renkli görüntüler Gündüz Gece ile evleri şenlendiriyor.

Anadolu kültürünü gerçek tanıklarından dinlemek isteyenlerin buluştuğu ‘Gündüz Gece’ her Cumartesi 22:40’ta Kanal 7’de…

Gündüz Gece programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.