Gündüz Gece

Gündüz Gece

Gündüz Gece

02 Aralık 2023, Cumartesi

GÜNDÜZ GECE, DÜNYA’NIN EN ESKİ YERLEŞİMLERİNDEN OLAN SİVAS’TA

Ekranların sempatik ismi Kürşat, Anadolu’nun güzelliklerini ekranlara taşımaya devam ediyor. “Gündüz Gece”nin bu haftaki durağı tarihi kökleri Kalkolitik Çağa kadar uzanan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Sivas’ın Zara ilçesi oluyor.

Doğu batı, kuzey güney demeden Anadolu’yu baştan başa gezen “Gündüz Gece”, izleyenlerini keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Kürşat’ın esprili sunumuyla ekranlara gelen “Gündüz Gece”, bu hafta ilk çağlardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kendine has yemek kültürüyle ilgi odağı olmuş Sivas’ın Zara ilçesinden evlere konuk oluyor. İlk olarak Zara’nın doğal güzelliklerini keşfe çıkan Kürşat, Kızılırmak Nehri’nin üzerinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Daha sonra antik çağlardan kalan Tödürge mağaralarının tarihini dinledi, muhteşem görüntü karşısında hayran kaldı. Osmanlı’dan kalan 150 yıllık saatin de içerisinde yer aldığı bir antikacıyı gezen Kürşat, antika ürünleri çok beğendi. Sonrasında türküler eşliğinde eğlenceli bir yemek yapımına şahitlik eden Kürşat, Sivas’ın meşhur kelle tatlısının yapımını öğrendi ve izleyenleri için tadına baktı. Son olarak beyaz güvercinlerle keyifli dakikalar geçiren Kürşat, kuşların özellikleri hakkında bilgi aldı.

Dört bir yanı tarih kokan Anadolu’nun doğal güzellikleri ve bereketli topraklarını karış karış gezen “Gündüz Gece” her Cumartesi 11:40’da Kanal 7’de…

***

ANADOLU’DAN İÇLERİ ISITAN KARELER GÜNDÜZ GECE’DE

Ekranların sempatik ismi Kürşat, Anadolu’nun her köşesini karış karış gezerek yeraltı ve yerüstü zenginliklerini, doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel mirasını, gelenek ve göreneklerini, en meşhur yemeklerini ekranlara taşıyor.

Dağ bayır, dere tepe demeden yollara düşen Kürşat ve Gündüz Gece ekibi, misafirperver Anadolu insanı ile birlikte kimi zaman tarlada hasat yapıyor kimi zaman ise eşsiz lezzetteki yemeklerin yapımına yardım ediyor. Yurdum insanının samimiyeti ve Kürşat’ın enerjisi birleşince eğlenceli görüntüler ekranlara yansıyor. Gittiği şehirlerde, ilçelerde, köylerde bölge insanıyla çabucak kaynaşan Kürşat, oranın yüzyıllardır süregelen gelenek ve göreneklerini, dilden dile yayılmış hikayelerini dinliyor ve Gündüz Gece izleyicisiyle paylaşıyor. Bununla birlikte, binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’nun medreseleri, camileri, kervansarayları, antik mezarları, kaleleri, manastırları ve pek çok tarihi güzelliklerini keşfeden Gündüz Gece, izleyicisini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Gündüz Gece; her köşesinde farklı bir lezzet, farklı bir kültür ve doğal güzellik barındıran Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen en güzel meyve ve sebzeleri bölge insanıyla birlikte topluyor, yöresel yemekleri birlikte yapıyor, bilgi alıyor ve kendine has sunumuyla izleyicisiyle paylaşıyor.

Anadolu’nun tüm güzelliklerini ekranlara taşıyan, bol kahkahalı gezi programı Gündüz Gece her Cumartesi 11:30’da Kanal 7’de…

Gündüz Gece programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.