Gündüz Gece

25 Kasım 2023, Cumartesi

GÜNDÜZ GECE, TARİHİ MİRASI VE GELENEKSEL LEZZETLERİYLE KENDİNE HAYRAN BIRAKAN VAN’DA

Ekranların sempatik ismi Kürşat, Anadolu’nun güzelliklerini ekranlara taşımaya devam ediyor. Gündüz Gece’nin bu hafta tarihi güzellikleri eşsiz mutfağı ve doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Van’dan eğlenceli kareleri ekranlara yansıtacak.

Anadolu’nun bin bir güzellikteki şehirlerini ve köylerini karış karış gezen, evlere konuk olan, tarihi, yapıları, doğal güzellikleri ve meşhur lezzetleri ekranlara yansıtan Gündüz Gece, her hafta yurdun farklı bir köşesinden evlere konuk oluyor. Kürşat’ın esprili sunumuyla ekranlara gelen Gündüz Gece bu hafta meşhur kahvaltısıyla, Türkiye’nin en büyük gölüyle, doğal güzellikleriyle, kalesiyle, tarihi yapıları ve bin bir çeşit yemek kültürüyle Van’ı izleyicisiyle buluşturacak. Kürşat, ilk olarak Van müzesini gezdi ve müzenin içinde kullanılan teknolojiye hayran kaldı. Müzeyi detaylıca inceleyen Kürşat, Asurlular ve Urartular’ın savaşını simgeleyen eserleri anlattı. Gündüz Gece ekibi daha sonra tarihi Van evini ziyaret etti. Van kültürünü tümüyle yansıtan evi inceleyen Kürşat, bölge halkından Van’da günlük yaşama dair bilgi aldı. Daha sonra halk ozanlarıyla türkü söyleyen Kürşat, Van’lı bir ailenin evine konuk oldu. Kalabalık sofraları seven Kürşat, önce yemeklerin çeşitliliği karşısında şaşkına döndü sonra da türküler eşliğinde eşsiz lezzetlerin tadına baktı.

Kürşat, son olarak esnaf ile bir araya geldi ve Van’ın efsane lezzeti mencelin yapımına eşlik eden etti . Meşhur Van kedilerini görünce kucağına alıp sevmeden duramayan Kürşat, kediyle birlikte şirin pozlar verdi.

Dört bir yanı tarih kokan Anadolu’nun doğal güzellikleri ve bereketli topraklarını karış karış gezen “Gündüz Gece” her Cumartesi 11:40’da Kanal 7’de…

***

ANADOLU’DAN İÇLERİ ISITAN KARELER GÜNDÜZ GECE’DE

Ekranların sempatik ismi Kürşat, Anadolu’nun her köşesini karış karış gezerek yeraltı ve yerüstü zenginliklerini, doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel mirasını, gelenek ve göreneklerini, en meşhur yemeklerini ekranlara taşıyor.

Dağ bayır, dere tepe demeden yollara düşen Kürşat ve Gündüz Gece ekibi, misafirperver Anadolu insanı ile birlikte kimi zaman tarlada hasat yapıyor kimi zaman ise eşsiz lezzetteki yemeklerin yapımına yardım ediyor. Yurdum insanının samimiyeti ve Kürşat’ın enerjisi birleşince eğlenceli görüntüler ekranlara yansıyor. Gittiği şehirlerde, ilçelerde, köylerde bölge insanıyla çabucak kaynaşan Kürşat, oranın yüzyıllardır süregelen gelenek ve göreneklerini, dilden dile yayılmış hikayelerini dinliyor ve Gündüz Gece izleyicisiyle paylaşıyor. Bununla birlikte, binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’nun medreseleri, camileri, kervansarayları, antik mezarları, kaleleri, manastırları ve pek çok tarihi güzelliklerini keşfeden Gündüz Gece, izleyicisini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Gündüz Gece; her köşesinde farklı bir lezzet, farklı bir kültür ve doğal güzellik barındıran Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen en güzel meyve ve sebzeleri bölge insanıyla birlikte topluyor, yöresel yemekleri birlikte yapıyor, bilgi alıyor ve kendine has sunumuyla izleyicisiyle paylaşıyor.

Anadolu’nun tüm güzelliklerini ekranlara taşıyan, bol kahkahalı gezi programı Gündüz Gece her Cumartesi 11:30’da Kanal 7’de…

Gündüz Gece programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.