TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

07 Aralık 2019, Cumartesi

DOĞAL GÜZELLİKLERİ VE KADİM TARİHİ İLE YENİŞEHİR

Tarihi camiler, kervansaraylar, üstünde birçok medeniyetin yaşadığı Mezopotamya ve Anadolu şehirlerinin bilinmeyen hikâyelerinin yanı sıra yörenin en meşhur lezzetleri Tarihte Yürüyen Adam ile Ülke TV’de… Ahmet Anapalı izleyicileri bu hafta doğal güzellikleri ve tarihe iz bırakan geçmişi ile Bursa’nın Yenişehir ilçesine götürecek.

Tarihi sevdiren programda Ahmet Anapalı, kimi zaman mimari yapıları ile ilk olma özelliğine sahip yerleri, kimi zaman da şehrin önüne geçecek kadar üne kavuşan meşhur lezzetleri ekrana taşıyor. Tarihte Yürüyen Adam’da bu hafta Bursa Yenişehir’in muhteşem tabiatı ve kadim tarihinin bilinmeyen yanları izleyicilerle paylaşılacak. Anapalı, Osman Gazi’nin Yenişehir’i nasıl ele geçirdiğini ve Yarhisar Tekfurunun kızı Holofira’yı, oğlu Orhan Gazi’ye gelin almasını anlatacak. Holofira’nın Orhan Gazi ile evlendikten sonra aldığı isim ve bu sultanın Bursa için öneminden bahsedecek.

Ahmet Anapalı’nın ayrıca; Yenişehir’in Osmanlı erken tarihinin yazılmasındaki katkılarını anlatmasının yanında, yiyenleri bir kez daha yemek için Bursa’ya getirten cantık pidesinin tadına bakacak.

Tarihçi -Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu Tarihte Yürüyen Adam her Cumartesi 20.00’de Ülke TV’de…

***

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Tarihi camiler, kervansaraylar, üstünde birçok medeniyetin yaşadığı Mezopotamya ve Anadolu şehirlerinin bilinmeyen hikâyelerinin yanı sıra yörenin en meşhur lezzetleri Tarihte Yürüyen Adam ile Ülke TV’de…  Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.  Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de… Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Tarihi sevdiren programda Ahmet Anapalı, kimi zaman mimari yapıları ile ilk olma özelliğine sahip yerleri, kimi zaman da şehrin önüne geçecek kadar üne kavuşan meşhur lezzetleri ekrana taşıyor. Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihi camiler, kervansaraylar, üstünde birçok medeniyetin yaşadığı Mezopotamya ve Anadolu şehirlerinin bilinmeyen hikâyelerinin yanı sıra yörenin en meşhur lezzetleri Tarihte Yürüyen Adam ile Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.