TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

11 Ocak 2020, Cumartesi

TAKSİM’İ TAKSİM YAPAN DEĞERLER

Mekânların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ile tarihe farklı bir bakış sunan Tarihte Yürüyen Adam’da bu hafta İstanbul’un kalbi, yabancı turistlerin görmek için can attığı Taksim Meydanı’nın tarihi ve kültürel yapısı ekrana taşınacak.

Tarihi sevdiren programda bu hafta Ahmet Anapalı izleyicileri; İstanbul’un en kozmopolit ve karakteristik semtlerinden biri olan Taksim Meydanı’na götürecek. Anapalı’nın ilk durağı geçmişi çok eskiye dayanan Topçu Kışlası olacak. Osmanlı Döneminde ‘Uzun Cadde’ olarak anılan Taksim’in, günümüzdeki adını nereden aldığına dair konuşulacak. Yazılı kaynaklarda 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar ormanlık alan olarak geçen Taksim’de daha çok kimlerin yaşadığını anlatan Anapalı birçok filme, romana ilham kaynağı olan Taksim’in tarihi yapılarının içinde kaybolacak.

Programda ayrıca Tarihte Yürüyen Adam, Taksim’in birbirinden leziz sokak lezzetlerinin de tadına bakacak.

Tarihi camiler, kervansaraylar, üstünde birçok medeniyetin yaşadığı Mezopotamya ve Anadolu şehirlerinin bilinmeyen hikâyelerinin yanı sıra yörenin en meşhur lezzetleri Tarihte Yürüyen Adam ile her Cumartesi 19.00’da Ülke TV’de…

***

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de…  Ahmet Anapalı, kimi zaman mimari yapıları ile ilk olma özelliğine sahip yerleri, kimi zaman da şehrin önüne geçecek kadar üne kavuşan meşhur lezzetleri ekrana taşıyor.

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatıyor, bugünü gösteriyor ve yarının rotası için ışık tutuyor.

Tarihi camiler, kervansaraylar, üstünde birçok medeniyetin yaşadığı Mezopotamya ve Anadolu şehirlerinin bilinmeyen hikâyelerinin yanı sıra yörenin en meşhur lezzetleri Tarihte Yürüyen Adam ile her Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.