TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

22 Ocak 2022, Cumartesi

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM EMİNÖNÜ’NDE

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam bu hafta İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Eminönü’ndeki tarihi yolculuğuna kaldığı yerden devam edecek.

Ahmet Anapalı’nın sunumuyla ekrana gelen Tarihte Yürüyen Adam, tarihin tozlu sayfalarını karıştırmaya devam ediyor. Ahmet Anapalı bu hafta İstanbul’un Tarihi Yarımada olarak bilinen kısmında bulunan ve yaklaşık iki bin beş yüz yıllık tarihi geçmişe sahip olan, Osmanlı Devleti’nde kültür ve ticaret merkezi haline gelen Eminönü’nün geçmişi ve bugünü hakkında önemli bilgiler verecek.

Programda semtin adının Osmanlı döneminde Gümrük Eminliği olarak kullanılmasından dolayı Eminönü olduğunu söyleyen Anapalı, Eminönü’nün cumhuriyetin ilk yıllarında İstanbul’un merkezi ilçesi olduğunu anlatacak.

Tarihi sevdiren program ‘Tarihte Yürüyen Adam’ her Cumartesi 21.00’de Ülke TV’de…

xxx
Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.

Tarihte Yürüyen Adam Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de … Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de…  Ahmet Anapalı, kimi zaman mimari yapıları ile ilk olma özelliğine sahip yerleri ekrana taşıyor.

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatıyor, bugünü gösteriyor ve yarının rotası için ışık tutuyor.

Tarihi camiler, kervansaraylar, üstünde birçok medeniyetin yaşadığı Mezopotamya ve Anadolu şehirlerinin bilinmeyen hikâyeleri Tarihte Yürüyen Adam ile her Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.